Przejdź do treści

Szybka Kolej Miejska

Szybka Kolej Miejska (SKM) od ponad 15 lat działa na terenie aglomeracji warszawskiej, stanowiąc istotny element Warszawskiego Transportu Publicznego. Jest piątym – w oparciu o liczbę pasażerów – kolejowym przewoźnikiem w Polsce. Zapewnia mieszkańcom stolicy i okolicznych gmin wygodny dojazd do pracy, czy szkoły. Pociągami SKM można podróżować po Warszawie, dojechać do lotniska im. Fryderyka Chopina i podwarszawskich miejscowości: Otwocka, Legionowa, Radzymina, Sulejówka, czy Pruszkowa.

W 2019 r. SKM przewiozła 22 mln pasażerów, a praca eksploatacyjna wyniosła ponad 2,9 mln pociągokilometrów. Natomiast w 2020 r. z usług SKM skorzystało 14,9 mln pasażerów*, a praca eksploatacyjna wyniosła ponad 3 mln pociągokilometrów*.

Obecnie tabor SKM liczy 28 elektrycznych zespołów trakcyjnych, m.in. typu 27 WE Elf, czy 35WE Impuls. Wkrótce, dzięki programowi inwestycyjnemu o wartości blisko 668 milionów złotych brutto, przewoźnik rozbuduje flotę o 21 pojazdów Impuls 2. Nowe elektryczne zespoły trakcyjne będą wyposażone w Wi-Fi, ładowarki USB, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe oraz ratujące życie defibrylatory AED. Każdy pojazd będzie klimatyzowany i w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się, rodziców podróżujących z dziećmi w wózkach, czy pasażerów z rowerami.

W ciągu kilkunastu lat działalności SKM otrzymywała nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze z nich to m.in. „Diament Forbesa”, „Strona internetowa bez barier”, „Strona SKM przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami” czy prezentacja eco drivingu jako dobrej praktyki w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2020”. Przewoźnik jest również zaangażowany w prace Centrum Efektywności Energetycznej Kolei.