Przejdź do treści

Szybka Kolej Miejska

Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o. powstała 5 lutego 2004 roku. Jest samorządowym przewoźnikiem kolejowym, zatrudniającym blisko 400 osób. Świadczy usługi transportu pasażerskiego w ramach aglomeracji warszawskiej, na istniejących liniach zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Wraz z Metrem Warszawskim i Tramwajami Warszawskimi tworzy szkielet stołecznej komunikacji szynowej, uzupełniony przez Warszawską Kolej Dojazdową oraz Koleje Mazowieckie.

Według raportu Urzędu Transportu Kolejowego z 2017 roku, SKM przewiozła ponad 23 miliony pasażerów na czterech trasach, o łącznej długości prawie 150 km, łączących Warszawę z miejscowościami położonymi na terenie aglomeracji. SKM jest piątym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, z udziałem w rynku wynoszącym powyżej 7%. W 2017 roku praca przewozowa wyniosła ok. 2,85 mln pociągokilometrów, a praca eksploatacyjna 14,7 mln wozokilometrów.

Obecnie tabor SKM Warszawa liczy 28 elektrycznych zespołów trakcyjnych: 2 pojazdy 14WE Halny, 4 pojazdy 19WE, 13 pojazdów 27WE Elf i 9 pojazdów 35WE Impuls. Wszystkie są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażone w klimatyzację, monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, kasowniki oraz automaty biletowe. W najbliższej przyszłości Spółka pozyska 21 nowoczesnych, cztero i pięcioczłonowych pojazdów.

Tabor wykonany jest z materiałów, które w 80 proc. podlegają recyklingowi. Większość pojazdów jest także wyposażona w urządzenia umożliwiające rekuperację, czyli odzyskiwanie energii elektrycznej.

Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o. w ciągu kilkunastu lat swojej działalności otrzymała liczne nagrody, podziękowania i wyróżnienia. Najważniejsze z nich to m.in. Diament Forbesa w 2013 roku, Strona internetowa bez barier w 2015 roku i Strona SKM przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami w 2017 roku.

W 2017 roku kapitał zakładowy Spółki wynosił 80,5 mln zł.