Przejdź do treści

Koleje Mazowieckie

Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. została powołana 29 lipca 2004 roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego (51% udziałów) i Spółkę „PKP Przewozy Regionalne” Sp. z o.o. (49% udziałów). Był to pierwszy tego typu projekt w kraju. W styczniu 2008 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego stał się jedynym właścicielem Spółki. Kapitał zakładowy Kolei Mazowieckich wynosi 481,91 mln zł.

Misja Spółki KM to „Przewozimy bezpiecznie, solidnie i na czas”, natomiast najważniejsze wartości to „Bezpieczeństwo, solidność, rozwój, satysfakcja i szacunek”.

Koleje Mazowieckie są drugim, pod względem liczby przewiezionych pasażerów, operatorem kolejowym w kraju. Z usług Kolei Mazowieckich skorzystało w 2019 roku 62,1 mln pasażerów, praca eksploatacyjna wyniosła ok. 17,8 mln pociągokilometrów. Natomiast w 2020 r. skorzystało 41,8 mln pasażerów*, praca eksploatacyjna wyniosła 17,6 mln pociągokilometrów.

Koleje Mazowieckie są nowoczesnym, regionalnym, pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Park taborowy Spółki to w 45,4% pojazdy nowe (137 sztuk), pozostałe 54,6 % stanowią pojazdy zmodernizowane (165 sztuk).

W 2020 roku spółka KM odebrała 18 z 71 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych najnowszej generacji FLIRT3. Istotnym zdarzeniem towarzyszącym zamówieniu nowoczesnych pojazdów jest budowa hali przeglądowo-utrzymaniowej w Sochaczewie. W kolejnych latach Koleje Mazowieckie zamierzają utrzymać pozycję lidera w przewozach pasażerskich na Mazowszu, a poprzez pionierskie projekty w dalszym ciągu wyznaczać standardy dla pasażerskiego transportu kolejowego w kraju.