Przejdź do treści

Koleje Mazowieckie

Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. została powołana 29 lipca 2004 roku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego (51% udziałów) i Spółkę „PKP Przewozy Regionalne” Sp. z o.o. (49% udziałów). Był to pierwszy tego typu projekt w kraju. W styczniu 2008 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego stał się jedynym właścicielem Spółki. Kapitał zakładowy Kolei Mazowieckich wynosi 481,91 mln zł.

Misja Spółki KM to „Przewozimy bezpiecznie, solidnie i na czas”, natomiast najważniejsze wartości to „Bezpieczeństwo, solidność, rozwój, satysfakcja i szacunek”.

Koleje Mazowieckie są drugim, pod względem liczby przewiezionych pasażerów, operatorem kolejowym w kraju. Z usług Kolei Mazowieckich skorzystało w 2022 roku 59,1 mln pasażerów, praca eksploatacyjna wyniosła ok. 18,9 mln pociągokilometrów.

Koleje Mazowieckie są nowoczesnym, regionalnym, pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Park taborowy Spółki to w 52% pojazdy nowe (180 sztuk), pozostałe 48% stanowią pojazdy zmodernizowane (166 sztuk).

W 2022 roku Spółka KM uruchomiła po dwóch latach nieobecności związanej z pandemią Covid-19, pociąg „Słoneczny”, a także po raz pierwszy „Słoneczny BIS”, czyli weekendowe połączenia z Trójmiastem. „Słoneczny” to cieszący się ogromną popularnością wśród podróżnych pociąg łączący Mazowsze z Pomorzem.

W lipcu 2023 roku spółka KM odebrała ostatni z 61 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych najnowszej generacji FLIRT3.