Przejdź do treści

Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie S.A. to przewoźnik Samorządu Województwa Dolnośląskiego, powołany uchwałą z 28 grudnia 2007 roku. Pierwsze regularne pociągi Kolei Dolnośląskich wyjechały na trasy 14 grudnia 2008 roku. W 2017 roku kapitał zakładowy Kolei Dolnośląskich wynosił ponad: 117 mln zł.

Koleje Dolnośląskie zostały utworzone w celu zapewnienia sprawnego systemu kolejowej komunikacji regionalnej. Misją Kolei Dolnośląskich jest rzetelna i fachowa obsługa pasażerów oraz podniesienie komfortu podróży i punktualności. Pomaga im w tym nowoczesny tabor i dobrze wyszkolony personel. Priorytetem przewoźnika jest satysfakcja klientów, dlatego regularnie badają ich opinię i starają się tworzyć „Twoją przyjazną kolej”.

Działania, podejmowane przez Koleje Dolnośląskie, z roku na rok skutkują coraz wyższą jakością świadczonych usług oraz wzrostem liczby przewożonych pasażerów.

W 2017 roku Koleje Dolnośląskie przewiozły prawie 9,4 mln pasażerów (o 2 mln więcej niż w roku poprzednim, co daje wzrost o 27%). Według szacunku w 2017 roku praca eksploatacyjna Kolei Dolnośląskich wyniosła ok. 7 mln pociągokilometrów, a praca przewozowa odpowiednio ok. 508,1 mln pasażerokilometrów.

Park taborowy Spółki składa się z: 59 pojazdów kolejowych, w tym: 27 spalinowych zespołów trakcyjnych oraz 32 elektryczne zespoły trakcyjne. W najbliższych latach tabor KD wzbogaci się o 11 składów spalinowych i elektrycznych dofinasowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.